E marte, 28.09.2021, 12:27 PM (GMT+1)

Fatmir Minguli: Vështirësia e një analize libri

Pëllumb Gorica: Nga qytetërimi, vetëm thërrmie

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Xhelal Zejneli: Interesi strategjik i shqiptarëve dhe radikalizmi islamik

Qazim Namani: Gjurmët historike dhe arkeologjike në qytetin mesjetar të Bërvenikut

Xhelal Zejneli: Përmasat tronditëse të krimeve serbe

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Pal Neçaj: Dy fjalë zemre

Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat

Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare

Entela Binjaku: Lamtumirë artistit dhe mikut të madh të Shqipërisë, Jon Karamitru!

Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji

Pensionistja i shkruan ministres: Rregulloni shkollën, që të kemi në rregull shoqërinë

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe pavarësia e Maqedonisë

Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare

Kalosh Çeliku: 'Kadalë beg - se ka hendek'

Jo, o krushqë politik shqiptar! Nuk është kjo politika “madhore” Shqiptare. Pikë e pesë, kur jeni përçarë nëpër parti politike në këtë fushatë të jashtëzakonshme parazgjedhore. Qindra mijëra euro harxhoni për “fitore” historike. Edhe, nuk e shihni veten se jeni bërë si ato qentë endacakë me zgjebe...
Blerim Latifi: Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor Blerim Latifi: Diskursi i Vuçiqit është i njëjtë me atë të Millosheviqit Kalosh Çeliku: Çuku Prend Buzhala: Kur targat e Kosovës trembin për vdekje Beogradin Frank Shkreli: Ç'bën Edi Rama në West Point?

Fatbardha Demi: Emri i qytetit nga e ka origjinën miti i Adamit

Gjeja më e rëndësishme e shkencës është se nuk ka rëndësi se me sa shkencëtarë nuk ke mendim të njejtë. Në fundtëfundit fiton idea e drejtë. Shkenca nuk është demokratike, nuk ka të bejë me mendimin e përbashkët dhe as me popullaritetin. Galileu kishte të drejtë edhe pse idetë e tij nuk ishin popullore...
Sabile Basha: Formimi i organizatës ilegale ‘Komiteti Nacional-Demokratik Shqiptar' në Kosovë, 1943 Qazim Namani: Gjurmët historike dhe arkeologjike në qytetin mesjetar të Bërvenikut Lutfi Alia: Dante Alighieri në botën shqiptare Lutfi Alia: Në përvjetorët e Shën Nënë Terezës shqiptare Ilia Karanxha: Gentile Bellini dhe Skënderbeu ynë

Fritz Radovani: Muzeu ateist Shkodër, i vetmi në botë

Me daten 29 Prill 1967, ora 17.00 At Meshkalla, u thirr në Institutin Pedagogjik në Shkoder, ku u arrestue...Para se t’a arrestonin Ai ka ju thanë:“Unë them se me këte luftë kundër fesë neve edhe po diskreditohemi faqe botës, së cilës i kemi dhanë premtime solemne për liritë dhe të drejtat njerëzore...
Gjokë Dabaj: Unë dhe të 430 juristët Valon Jashari: Serbia me tanke të viteve të 80-ta nuk mund më të tregojë leksione Fahriu Dahri: Përballja me katastrofat botërore Dedë Preqi: Serbia dhe Vuçiçi po i keqpërdorin serbët e Kosovës Fritz Radovani: Ai nuk thehej!

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Universiteti i Prishtinës, që nga themelimi i tij, ka qënë shpresë e madhe për ngritjen arsimore të shqiptarëve të Republikës së Maqedonisë, por, jo vetëm. Në vitin 1991 autoritetet sërbe në Kosovë, i ndaluan studimet në gjuhën shqipe në këtë univerzitet. Vështirësitë e shkaktuara në këtë universitet, ishte një grusht i rëndë për...
Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani Entela Binjaku: Rigerta Loku Tushaj - Dilni e votoni një alternativë të re politike! Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (III) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (II) Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Sami Repishtin, ish i burgosur politik (I)

Resmi Osmani: Trëndafili i zi

Nubia  dhe Aleksandria e Egjiptit, 331 para erës së re.Dielli u ul ne perëndim te Nilit hyjnor. Ngjyra e qiellit nga e kuqerremte u shndërua ne portokalli - vjollce dhe tisi i mugëtirës mbuloi dheun me mbreterinë e natës. Ne qiellin e pastër u shfaqën yjet që nisën të vallzonin rreth hënës. Mbretëresha...
Murat V. Gashi: Shkrimtari Fatmir Halimi me një qasje të rrallë artistike Tahir Bezhani: Xhimi, djaloshi i talentuar që të impresionon Albert Zholi: Reshat Arbana - Si u njoha me veprat e Gjergj Fishtës Shefqet Dibrani: Pozita dhe fati i gruas në veprat e Nazmi Rrahmanit Remzi Limani: Zërat që pikojnë këndshëm

Florim Zeqa: Eagle Ranch, fole e shqiponjave në Koshutan!

Më tepër se përgjigje ndaj një ftese për pjesëmarrje në inaugurimin e Restoranit, ishte motivi i  një respekti dhe mirënjohje të veçantë që kemi ndaj kësaj familje atdhetare me tradita të pastra kombëtare, të familjes Muriqi, tek e cila, familja ime gjatë periudhës së luftës çlirimtare ka qëndruar për disa muaj rresht...
Florim Zeqa: Kultivim vlerash dhe ripërtëritje e traditave të bukura rugovase! Pëllumb Gorica: Nga qytetërimi, vetëm thërrmie Resmi Osmani: Një muaj në Finlandë Bashkim Saliasi: Nga Golemi në fushat e Myzeqesë Pëllumb Gorica: Magji, magji… Vetëm magji

Albert Vataj: Vasillaq Vangjeli, mjeku që zgjodhi të bëhej aktor komik

Pas një bashkëjetese dhe lufte të gjatë me diabetin, më 26 shtator 2011, ende pa mbushur 64 vjeç u nda nga jeta, Vasillaq Vangjeli. Ai dha një kontribut të çmuar në artin shqiptar, duke gdhendur një emër me vlera në panteonin e skenës së humorit.Tradita e skenës komike është padyshim një nga thesaret e kulturës...
Albert Vataj: Marie Kraja, gurëthemeli më i rëndë i traditës së këngës operistike shqiptare Sadik Bejko: Fishta si karakter i madh i kombit të vet Albert Vataj: Ai ishte Sigmund Freud Llesh Ndoj: Fran Gjoka - Njeriu i rrallë dhe gazetari i palodhur Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore

Petrit Aliaj: Në Verona lind qendra e kulturës artistike-sportive 'Nënë Tereza'

Nga Tirana mora një telefonatë nga miku im Servet Cara, kompozitor, instrumentist, rapsod popullor dhe ish drejtues e udhëheqës artistik i Ansamblit “Mirdita”i cili më shpjegoi se në Verona me dt.22.shtator 2021 do të hapej një qëndër kulturore artistike ose më mirë të shprehem, një degë e qëndrës që mban...
Idriz Zeqiraj: Degët e LDK-së në Gjermani dhe Zvicër bënë vizita në atdhe “Hidheni në koshin e plehrave”, imami arab në Gjermani kundër flamurit shqiptar Elena Kocaqi takon shqiptarët e Ukrainës Ramiz Lushaj: Agim Mehmeti nderohet me Çmimin e Lartë “Ahmet Krasniqi” Arrestohet poeti ''hoxhist'', reagon Kisha

Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Nën moton “Muaji i Lirisë”, më 26 dhe 27 qershor 2021, të Treviso (Itali) u mbajtë turniri në futboll të vogël për nderë të 22 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ky turnir u organizua në mënyrë briliante nga grup i të rinjëve; Fadil Bajraktari, Florim Lumi, Ram Zeqa, Isuf Ademi dhe Kushtrim Gashi...
Besim Xhelili: Shah simultan me Mjeshtrin e Madh të shahut Rainer Buhmann Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi Sevdail Hyseni: Saqipi - Turniri ndërkombëtar i boksit “Tërnoci 2020”, një eveniment i lartë sportive Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios

Kastriot Dervishi: Arrestimi i dytë i At Zef Pllumit

Më  27.9.1967 në përpjekje për t’u arratisur në zonën e Malësisë së Shkodrës, At Zef Pllumi, pikaset nga punonjësit e pyjores, tekniku i të cilëve, Marash Mali, duke e ndjerë për “detyrë patriotike”, e ndaloi dhe e dorëzoi në postën më të afërme kufitare. Gjykata e Qarkut Shkodër, me vendimin nr.11, datë 13.3.1968, e deklaroi fajtor...
Kur popi serb 'bekonte'' vrasjen e priftit shqiptar! Hoxha shqiptar i quan gratë “me të meta në të menduar'' Kastriot Dervishi: Klounë imitues të dekorit të dikurshëm të pionierëve të Enverit Kastriot Dervishi: Indoktrinimi i fëmijëve me përralla çlirimesh Kastriot Dervishi: 'Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët'

Gëzim Llojdia: Si ishte mbledhja e parë e parlamentit të vitit 1923?

Mbledhja e parë parlamentit të vitit 1923 është mbajtur në dimrin e këtij viti,  ditën e shtunë rreth orës 3 pasdite . Parlamenti nis punën në seancën eparë parlamentare ku bënin pjesë mazhoranca dhe pakica . Që në seancën e parë deputeti i Gjirokastër bënë një kërkesë mëse të drejtë për shkollat e mbyllura në Gjirokastër...
Jusuf Buxhovi: Hyrja e kryengritësve shqiptarë në Shkup Gëzim Lojdia: Kur pionierët kinezë i dërgonin letër Diktatorit Enver Hoxha Milazim Zeqiraj: Masakra në Studenicë ka dëshmi dhe dëshmitarë Albert Zholi: Qemal Stafa u vra në betejë, e vranë në kurth apo u vetëvra?! 1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora