• Lush Palokaj: Pse nuk mbrohet Bozhoviqi

  Bojan Bozhoviqi nje gazetar nga veriu i Kosoves tani nuk mbrohet. Ne fillim gazetar per B92 te Beogradit, me vone per BBC e Britanise se Madhe, mandej per Klan-Kosoven e me ne fund paska qene ne sherbim te intelegjnces Kosovare...
 • Idriz Zeqiraj: Kadri Mani, njeriu i risive

  Të mbledhur në rast morti: familjarë, miq, shokë e dashamirë të Familjes Osmani, për ta përkujtuar jetën dhe veprën, sa të përveçshme, aq edhe të zëshme, të njërit nga personalitetet e shquara të trojeve tona. Veteran ...
 • Florim Zeqa: Protestat e vonuara!

  Nga qarqe të caktuara ndërkombëtare ka kohë që është pritur shpërthimi i  bombës sociale në vendin tonë, si rezultat i akumulimit të pakënaqësive të shumta sociale, ekonomike dhe politike.Andaj asgjë nuk është për t'u habitur me shpërthimin ...
 • Zeqir Lushaj: Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh

  Identik, …vet origjinalin,(Vështirë t’i gjindet “kopje”),Emrin e madh Kadare,Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje! – KA - DA - RE…! – Ka-da-re !Tri rrokje që ecin serbes,Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,..
 • Engjëll Koliqi: Ambasadori Minxhozi në Stubëll

  Sot në Stubëll të Karadakut (komuna e Vitisë) qëndroi një delegacion i lartë, shumë i nderuar dhe i vlefshëm, për të nderuar Vatrën e Parë të arsimit tonë kombëtar. Erdhi ambasadori i jashtëzakonshëm e fuqiplotë...
 • Idriz Zeqiraj: Komandanti i Rugovës

  "Ata që po i vret UÇK-ja, po i vajton LDK-ja." Kështu ka shkruar një kuadër i lartë i PDK-së, vite më parë. Duke qenë kuadër i PDK-së, parti e cila e identifikon vetën me UÇK-në, atëherë, më sakt, duhet thënë: "Ata që po  ...
 • Leci: Përkujtohen vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

  "Shoqata Kulturore Shqiptare “Kadri Zeka”, në bashkëpunim me Klubin Kulturor “Bardhosh Gërvalla”, sot na ka mbledhur këtu, në Kirchheim/Teck të Gjermanisë, për të nderuar dhe përkujtuar ata që dhanë vlerat e guximit në mbrojtje të kombit, të lirisë, demokracisë dhe të pavarësisë së Kosovës...
 • Gjon Neçaj: Albani, Kampion i mundjes

  Alban Neçaj ka lindur më 02.06.1991 në Peraj të krahinës së Nikaj Merturit , në Tropojë, por është rritur në Lezhë, pasi nga vendlindja, prindërit e tij u larguan për një jetë më të mire, kur Albani ishte ...